Geri Bildirim Teknikleri

Başarılı olmak için gerçekçi bir hedefe sahip olmak ve bu hedefe ulaşma sürecinde yönetici tarafından izlenme ve geri bildirim almak çok önemlidir.

Başarı ve etkin geri bildirim birbiri ile yakından ilişkilidir.
Çalışanların yöneticileri tarafından takdir edildiklerini hissedebilmeleri, işin sahiplenilmesini ve yöneticiye duyulan güvenin artmasını sağlar.

İster bir takıma liderlik edin, ister kendi işinizin lideri olun, birlikte çalıştığınız insanlara yapıcı ve doğru zamanlı geri bildirim sağlarsanız, elde ettiğiniz sonuçların kalitesi de son derece farklı olacaktır…

Yapıcı geri bildirimin nasıl verilmesi gerektiği hakkında yeterli bilgi sahibi olmamak, günümüzde büyük bir sorun haline gelmiştir.

Bir çok yönetici geri bildirim verme konusunda bir takım tereddütler yaşar. Geri bildirim sonucunda bazı takım üyelerinin üzüleceği ve endişe duyacakları veya gereksiz çatışma yaratacaklarından kaçınır. Bu durum da yöneticilerin düştüğü başlıca tuzaklardandır.

Geri bildirim, bir iletişim ve liderlik aracıdır.

Pragya Akademi tarafından hazırlanmış “Geri Bildirim Teknikleri Eğitimi “ ile içinde bulunduğumuz ya da yönettiğimiz topluluklarda doğru ve etkili geri bildirimlerle başarıya ulaşmanın yöntemlerini hep birlikte deneyimliyoruz.

Yorumlara kapatılmıştır.