Yönetmek Ne Demek?

SONER GÖKDAĞ

Sevgili Ebru,  seninle başladığımız yolculuğun onikinci durağından ayrılmak üzereyiz. Yolculuğa başlarken, ‘Allah’ım neydi günahım, ne suç işledim de beni bu kadınla cezalandırıyorsun?’ diye düşündüm.  Sonra zıt kutupların çekimi aklıma geldi. Allah sabrımı ölçüyordu. Sabrın sonu selametti. Kaderimdi, alın yazımdı. Yolculuk boyunca anlattığın saçmalıklar nedeniyle yaradana senin için dua ettim. J  Ama sonraları senin saçmalıkların benim doğrularım olurken, doğru bildiklerimin saçmalığını fark ettim. Her durakta kafama soktuğun soru işaretleri ile her ne olursa olsun yaşamdan zevk alınabileceğini, çevremdekilerin düşüncelerinin çok da önemli olmadığını ve kendi seçimlerinden dolayı hata yapsam da canımın yanmayacağını öğrendim. Bu yolculuk bitmesin. İyi ki varsın.

RİFAİ ÖRNEK

Sevgili Ebru,  bence bana kazandırdıklarının karşısında eğitim kelimesi yetersiz. Bu yaşıma kadar hayatta tanımadığım ve bilmediğim duyguları tattığım bir yolculuk.  Sanki yeniden doğmuş gibiyim. Yeniden doğmakla birlikte hayatı tanıyan, ileriyi gören,  insanları sevmeyi bilen, kendini olduğu gibi kabul edebilen bir erkeğim artık.  En önemlisi de kendimi sevmenin yanlış veya ayıp olmadığını kabullenmeyi bilen biri olarak beni bana tanıttığın için sana ne kadar teşekkür etsem az olur. Hayatım boyunca kimsenin dokunmasına, hatta bahsini bile etmesine müsaade etmediğim derinliklerime girip orda öyle bir yer edindin ki sana yeryüzüne sığamayacak kadar büyük, yüreğimden taşan saygı ve sevgilerimi gönderiyorum.  Son nefesimde bile hayatıma kattığın güzel şeyleri hatırlayacağımı bilmeni isterim. İyi ki varsın, iyi ki tanıdım seni.

MEHMET KAMİL ÖZDEMİR

Hayatımın filminin oynandığı tek kişilik bir sinema salonunda, bana elindeki el feneriyle tam da nerde oturmam gerektiğini, ışığıyla gösteren kadınsın SEN!!!

SAMİ AKBAY

Sevgili Ebru, sen tahmin edemeyeceğim, aklımdan geçmeyen kadar sıra dışı bir kadınsın. Sanki bu dünyadan değil gibisin. Hayatımdaki bütün kalıpları yıktın. Benim ben olmama yol gösterdiğin için  sonsuz teşekkürle. Hayatımda öyle bir zamanda karşıma çıktın ki, bu karşılaşma beni 180 derece dönüştürdü. Burada varsam sen bana değdiğin için. Üç tane çocuğum var. Onlar için o kadar mutluyum ki, senin öğretilerinle onlara öyle bir baba oluyorum ki artık. Sen sadece bana dokunmadın. Pırıl pırıl üç çocuğum da dokundun. İyi ki varsın. Seni çok seviyorum.

SELİM ÖNGÜÇ

Sevgili Ebru, bu eğitimlerin devamını tüm kalbimle istiyorum. Neden mi? Çünkü iş arkadaşlarımı daha iyi tanıyor ve seviyorum. Hata ve eksiklerimi bulmamı sağladın. Aldığım enerji bunları düzeltme azmi veriyor bana. Hayatın değer ve güzelliklerini daha net görüyorum. Her şeyi daha çok seviyorum. Öz’ümü bile. Şirketimi ve yöneticilerimi çok seviyorum. Benim bu yolculuğa çıkmamı sağladıkları ve bunun için verdikleri destek için teşekkür ediyorum. İçinde bulunmaktan çok gurur duyduğum bu ailenin büyümesi için daha  çok çalışacağım. Çocuklarımın  da bu güzellikleri yaşamasını istiyorum. İyi ki bu şirkette çalışıyorum. İyi ki seninle tanıştım. İyi ki hayatımdasınız. Seni çok seviyorum.

SAMET ALKAN

Sevgili Ebru,  seninle bu yolda yürümeye başlarken,aslında  yürümediğimi hatta emeklediğimi fark ettim. Nasıl bir güç ki seninle tüm kabuklarımdan kurtulmaya başladım. Doğayı sevmeyi, kötüyü bile sevmeyi öğrettin. Sen benim için büyük bir şanssın ve ben bu şansı en büyük ikramiyeye bile değişmem. Hayatım boyunca hep renkli giyinmeyi istedim fakat bir türlü bunu hayata geçiremedim. Ta ki senin küçük gibi görünen o büyük yürekli dokunuşuna kadar. Beni gök kuşağındaki renkler haline getirdiğin için, seni bizimle buluşturan firmama teşekkür ediyorum.  Yazmak istiyorum;  içimi  dökmek istiyorum. Yetmez ve bitmez bir ruh halindeyim. Dedim ya hayatımdaki dokunuşlarınla iyi ki varsın. Seni seviyorum.

UĞUR KARABAŞ

Farkındalığın, yaşama  sevincinin bende kaybolduğu bir anda seni tanımak sanırım dönüm noktalarımdan biri. Bilmediklerimizi bize hatırlattığın için sana teşekkür ederim. Bazı şeyleri yaparken aslında kendimizi unutmuşuz biz.  Beni belki de hiçbir kadının etkilemediği kadar etkiledin. Güzelliğini saymıyorum bile. O  kadar sevgi ve yaşam dolusun ki… Yaşadığımız sorunları aslında bizim yarattığımızı bizlere hatırlatan, yaşamlarımızı değiştirmemizi sağlayan takdire şayan kadın. Sayende artık kendi önümden çekiliyorum. Seni unutmayacağım.

ZEREN KAVCAR

Ebru, bu eğitimlerin var ya bu eğitimlerin, içimde nasırlaşmış yaralarımı kanatıyor her seferinde. Elimden geldiğince yaralarımı sarmadım. Bıraktım kanasınlar. Her seferinde kabuk tutan yaralarımın o kabuklarını yolmaktan vazgeçtim.  Çünkü izleri bile beni çok üzüyordu. Bu sefer hayatımda kimseye ama kimseye anlatmadıklarımı bile anlattım. Sadece sana bile değil, senden başka tam 13 kişiye açtım yüreğimi. Ne kadar rahatladığımı bir bilsen. Kendimle ne kadar gururlandım, kelimeler yetmiyor hissettiklerime. Bana dokunduğun, cesur ve değerli olduğumu hatırlattığın için sana minnettarım. Son bir yıldır kendimden öyle uzaklaşmıştım ki ki beni kendime getirdin. Ankara’ya dönmeden önce gücümü, değerimi, enerjimi bana geri verdiğin için ayrıca teşekkür ederim. Seni seviyorum.

MURAT KAYA

Kendimle ilgili bu kadar keşif yapabilmem ne kadar zamanı mı alırdı diye düşünüyorum. Uzun yıllarımı alırdı kesinlikle hatta ömrüm bile kafi gelmeyebilirdi.  Eğitimin her dakikasında şaşırarak, biraz daha iyi tanıma fırsatı buldum kendimi. Aslında kendimi tanıdığımı zannediyormuşum. Hayatta başaramam dediğim şeyleri yapabildiğimi fark ettim. Şu anda coşku doluyum. Kendimi daha güçlü hissediyorum. İnsanın istediğinde ve inandığında yapabileceklerinin, başarabileceklerinin bir sınırı olmadığının daha iyi farkındayım. Anladım ki içimi açmak kötü değil, ben içimi açtığımda aslında herkesle nasıl da uyum içinde olacağımı keşfettim. Korkularım var ama onları derinlere itmek onlardan kurtulmam için bir yol değilmiş. Onların daha büyük ve içinden çıkılmaz olmalarına neden oluyormuş. Kendimden uzaklaştırmak yerine onlarla barışık olup bahane üretmeden elimden gelenin en iyisini yaparak onları aşmaya çabalamak artık daha kolay. Değerli olduğumu hissettiğim her an hayata daha sıkı tutunup daha çok anda kalıyorum. Mutlu oluyor ve mutlu ediyorum.

ÖZGÜR AKSOY

Sevgili Ebru, her şeyden önce bir kez daha ruhumun içerisine dokunmama, kendimi dinlememe fırsat verdiğin için teşekkür ederim. Artık şunun farkındayım, ‘ağaç yaş iken eğilir’ lafı sadece mazeret için kullanılan büyüklerin sıkıştığında kurdukları bir cümleymiş.  Sen bana önümde kapalı olan kapıları açmamı sağlayacak yolu gösterdin.  Ya aslında dört gündür sıkıyorum dişimi, anam değilsin, babam değilsin, eşim, kardeşim hiç değilsin; nasıl yapıyorsun bilemiyorum. Ama bana bu kadar derin dokunabildiğine göre gerçekten işini seviyorsun ve çok iyisin. Benim için çok değerli olduğunu bilmeni isterim. Uzun zamandır kendimi bu kadar çok dinlememiştim, sağ olasın. Seni tanıdığıma çok seviniyorum ve seni seviyorum.

ÇAĞRI KIBRIS

Almış olduğum eğitim, beni derinden etkileyen, kendimi iyi hissettiren dolu dolu geçirdiğim ve tanıdığım tüm insanlara tavsiye edeceğim bir eğitimdir. Hem kişinin kendisine, hem ailesine hem de işine çok ama çok olumlu yansımalarının olacağını düşündüğüm bir eğitim. Ebru, konusunda uzman, işini seven, özverili ve tam bir profesyonel. İşini severek yapması, yaptığı işin kalitesini ciddi olarak arttırıyor. Kendini buna adamış. Eğitimden aldığım faydayı iliklerime kadar hissetmeme sebep oldu. Bu eğitimin devamını canı gönülden diliyorum.