Pragya Akademi

Pragya Sanskritçe bir kelimedir. Sanskrit dili günümüzde bilinen en eski dillerden birisidir ve rivayete göre, eski zamanda derin meditasyon yapan yogilerin beyin dalgalarının seslerini taklit etmeleri yoluyla ortaya çıkmıştır.

Pragya’nın iki anlamı vardır: vizyon ve sezgi. Vizyon sol beyin odaklı çalışır. Vizyonda, hedefler ve amaçlar yer alır. Sezgi ise sağ beynin alanıdır. Sezgide, iç sesimizi dinlemek, yaratıcılık ve duygular devreye girer.

Hayatımızda bu iki olgunun doğru harmanlanması ve dengeli kullanımı var olduğu derecede başarı ve huzura ulaşabiliriz. Pragya Akademi, kişilerin bu dengeyi bulma yolculuğunda rehber olmayı amaçlamaktadır. Pragya Akademi eğitimlerinde, temel nokta kişinin kendi iç sesi ve yaratıcılığını kullanarak hayatın gerçeklerine uyumlanma sürecini kolaylaştırmaktır. Kısaca söylemek gerekirse; eğitim değil, yaşamın kendisidir.

Amaç; kişinin hem içte, hem işte huzuru yakalamasıdır.

Pragya Akademi, kişinin bakış açısını zenginleştirmeye çalışır. Rahat bir koltukta oturduğunuzu farz edin, görüşünüz oturduğunuz koltuğun yüksekliği ile sınırlıdır. Pragya, sizi o rahat koltuktan ayağa kalkmaya teşvik eder. Koltuktan kalktığınızda görüşünüz artık 180 derece açılmıştır. Bir anlamda kendinizi güvende hissettiğiniz ve ayağa kalkarak risk almaktan kaçındığınız o koltuktan kalkarak, kendi sınırlarınızı genişletirsiniz. Pragya, hayata farklı pencerelerden bakmanızı ve bu yolla kendinizi ve hayatı daha iyi anlamanızı kolaylaştırır. Tabii bu kadarla da sınırlı değil, bu yolculuğa devam ettiğinizde, Pragya sizi arkanıza dönüp 360 derecelik bir bakış açısına sahip olmaya davet eder. Algınız, tepkileriniz ve bunun sonucunda hayatınız değişmeye başlar. Charles R. Swindoll’un sözü tam da burada çok anlamlıdır:

"Hayatın yüzde 10'u başımıza gelenler, yüzde 90'ı ise nasıl tepki verdiğimizdir."

Pragya Akademi eğitimlerinde; sadece eğitim sürecinde değil, eğitimleri tamamladıktan sonra da iş ve sosyal yaşamınızda bunu nasıl kullanacağınız sorusunu yanıtlamak önemlidir. Bilgiye hepimiz ulaşabiliyoruz ancak bu bilgiyi hayata uygulamak gerçek huzuru ve başarıyı getirir.

Pragya Akademi eğitimlerinin nihai hedefi deneyimleyerek öğrendiklerinizi hayatınıza yansıtabilmektir.